Ehliyet affı çıktı mı, trafik cezaları silinecek mi? Sürücü ceza puanı ne zaman silinecek?

Ehliyet affı ile ceza puanının silinmesini bekleyen sürücüler için beklenen açıklama geldi. Kabine Toplantısı kararlarını açıklayan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, ehliyet affı ve ceza konularına da değindi. Söz konusu yapılan açıklama ile birlikte “Ehliyet affı çıktı mı, trafik cezaları silinecek mi? Sürücü ceza puanı ne zaman silinecek?” soruların yanıtları merak konusu oldu.

EHLİYET AFFI ÇIKTI MI, TRAFİK CEZALARI SİLİNECEK Mİ?

Başkan Erdoğan, belirli ihlaller dışındaki ceza puanlarının da silineceğini söyledi.

Başkan Erdoğan, “Sürücülerimizin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralamalı kaza, drift ve aday sürücülük halleri dışındaki ihlallerden kaynaklanan ceza puanlarını siliyoruz.” dedi.

Yaklaşık 2,5 milyon sürücünün ceza puanının silineceğini kaydeden Başkan Erdoğan, “Bu sebeple geri alınan 10 bine yakın ehliyetin iadesi sağlanacak.” ifadelerini kullandı.

CEZA PUANI UYGULAMASI

Karayolları Trafik Kanun’un suç saydığı bir fiilden dolayı haklarında ceza uygulanan sürücülere, aldıkları her ceza için esasları yönetmelikte belirlenen ceza puanları verilir. Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri (2) ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar.

Aynı yıl içinde ikinci defa (100) puanı dolduran sürücülerin sürücü belgeleri (4) ay süre ile geri alınarak psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar. Muayene sonucunda sürücülük yapmasına engel hali bulunmayanların belgeleri, süresi sonunda iade edilir.

Bir yıl içinde üç defa (100) ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri süresiz olarak iptal edilir. Ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet veren sürücülerin sürücü belgeleri ise (1) yıl süre ile geri alınır.

Sürücü belgeleri geri alınan sürücüler, sürücü belgesine el koyan trafik birimine veya en yakın Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler.

EHLİYET 20 CEZA PUANI NEDİR?

Trafik ceza puanları, sürücünün ihlaline ve oluşturduğu riske bağlı olarak değişkenlik gösterir. 2022 yılında trafikte sürücülerin en sık yaptığı hata ve ihlallere karşı belirlenen sürücü ceza puanları şunlardır:

Alkollü araç kullanmak: 20 puan.

Emniyet kemeri takmamak: 15 puan.

Kırmızı ışıkta geçmek: 20 puan

ADAY SÜRÜCÜ EHLİYET PUANI KAÇ?

Bu puan 1 yıl içinde 100 ceza puanına ulaşırsa ehliyete el konulur. Stajyer ehliyete sahip kişilerin ceza puan limitleri ise 75’tir. Yani stajyer sürücü, 1 yıl içinde 75 ceza puanına ulaşırsa ehliyetine kalıcı olarak el konulur. Bir yıl içinde 75 ceza puanı dolmazsa 2. yıla girildiğinde ceza puanı sıfırlanır

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir