Ehliyet sınav sonucu nasıl öğrenilir? E-devlet MEB e-sınav sorgulama ekranı 2023!

E-devlet MEB e-sınav sorgulama ekranı 2023 yoğun ilgi görüyor. Ehliyet sınavına katılan adaylar sonuçların ne zaman açıklanacağını ve nereden sorgulanacağını öğrenmek istiyor. Ehliyet e-sınavları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hafta sonları uygulanıyor. Ehliyet almak için eğitim gören ve ardından sınava katılan adaylar “Ehliyet sınav sonucu nasıl öğrenilir?” sorusunun yanıtını araştırıyor…

EHLİYET SONUÇLARI NEREDEN ÖĞRENİLİR?

Milli Eğitim Bakanığı’nın e sınav sonuç ekranı üzerinden ehliyet sonuçları sorgulanabiliyor. Sonuçlar aday T.C. numarası ve güvenlik kodunun girilmesi sonrası çıkan ekranda görüntülenebiliyor. Sorgulama ayrıca e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/meb-sinav-sonuc-sorgulama adresinden de gerçekleştirilebiliyor.

EHLİYET SINAVI NE ZAMAN YAPILIR?

Her ayın 1’i ile 10’u arası ehliyet sınavı için başvurular alınır. Ardından aday, kursun yaptığı eğitim planı doğrultusunda teorik eğitimi alır. Teorik sınav tarihi belirlenirken e-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir. Yine direksiyon sınavı tarihi de en yakın tarihe ayarlanacak şekilde MEB tarafından belirlenir fakat süreç biraz daha karışıktır. Bu nedenle direksiyon sınavı daha geç bir tarihte yapılabilir. Direksiyon sınavları sadece hafta sonları yapılıyor, teorik sınavlar ise hafta içi ve hafta sonu yapılıyor. Sınav tarihleri kurs yerleri tarafından sürücü adayına bildiriliyor.

Teorik sınavı geçemeyen aday direksiyon sınavına giremez.

Teorik eğitimi tamamlayan adaylar e-sınav merkezlerinde teorik sınava girebiliyor.

Ehliyet almak isteyen bir kişinin öncelikle sürücü kursuna başvuru yapması gerekiyor. Sürücü adayı teorik eğitimini alıyor. Ardından sürücü başvuru yaptığı bölgedeki e-sınav merkezlerinde sınava giriyor. Sürücü kursunun verdiği teorik bitiren bir aday yoğunluğa göre 10-20 gün içerisinde e-sınava girebiliyor.


Kaynak

Genel içinde yayınlandı olarak etiketlendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir