Ehliyet yenileme ücreti ne kadar, başvurular ne zaman bitecek? 2022 Ehliyet yenileme süresi uzatıldı mı?

Ehliyet yenileme sürelerinin biteceği tarih ile 2022 yılı başvuru ücreti araştırılmaya başlandı. Aralık ayının son günlerine yaklaşılması ile birlikte sürücüler tarafından ehliyet yenileme süresi uzatılıp uzatılmayacağını merak ediyor. Söz konusu 31 Aralık 2022 tarihinde bitecek olan ehliyet yenileme süreleri, İçişleri Bakanlığı tarafından yeni bir açıklama yapılması bekleniyor. İşte ehliyet yenileme süreci ile ilgili son gelişmeler…

1 Ocak 2016 tarihinden önce alınan eski tip sürücü belgelerinin değiştirme süresi 31 Aralık 2022 tarihi olarak belirlenmişti. Bakanlıktan yapılan açıklamayla birlikte, ehliyet yenileme süresinin uzatıldığı açıklanmıştı.

EHLİYET YENİLEME NE ZAMAN BİTECEK?

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 1 Ocak 2016 tarihinden önce alınan eski tip sürücü belgelerinin değiştirme süresinin, 31 Aralık 2022 tarihinden itibaren 2 yıl süreyle uzatıldığını açıkladı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’den yapılan yazılı açıklamada, “Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren Geçici 10’uncu maddesi ‘Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce verilmiş olan ve 2918 sayılı Kanuna göre değiştirilmesi zorunlu olan sürücü belgelerinin değiştirme işlemleri 5 yıl içerisinde tamamlanır. Gerekmesi halinde bu süre İçişleri Bakanlığınca uzatılabilir’ hükmündedir. Bu kapsamda, ülkemizde ve dünyada 2020-2022 yılları arasında pandemi nedeniyle vatandaşlarımızın müracaat edememeleri ve nüfus müdürlüklerimizde yaşanan yoğunluğun azaltılması amacıyla 1 Ocak 2016 tarihinden önce düzenlenmiş olan eski tip sürücü belgelerinin değiştirme süresi, Bakanlığımızca 31 Aralık 2022 tarihinden itibaren 2 yıl süre ile uzatılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

Eski tip ehliyetini yenisi ile değiştirme işlemi için 15 TL, yeni tip sürücü belgesini yenileyenleriin, kaybedenlerin veya çaldıranların ödeyecekleri ücret ise 345 TL.


Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir