Işık Seviyesi Öğrenmeyi Etkiler mi?

Evlerimizde ve okullarda genellikle tek tip ışık bulunur yani karanlıksa açarız ve aydınlık ise kapatırız o kadar. Işık renklerinin ve ışık seviyelerinin bireyler üzerinde herhangi bir etkiye sahip.

In-der-Alten-Forst Okulu Almanya’daki Dinamik ışık sistemleri ile donatılmış tek okul. Okulda öğretmenler derslerin saatlerine ve öğrencilerin aktif ya da pasifliklerine göre ışıklarda oynama yaparak daha aktif bir şekilde dersleri işlemeye çalışıyorlar. Yapılan bu uygulamayı ise Hamburg Üniversitesi Eppendorf Kliniği araştırmacıları inceleyerek öğrencilerin davranışlarına ve başarılarına olan etkisini incelemişler ve ışık modlarının derslerin içeriğine göre değiştirildiğinde öğrenciler yüzde 75 oranında daha az hiperaktif olmuş ve yüzde 45 daha az hata yapmaya başlamış sonucuna ulaşmışlar.

Ülkemizde özellikle sabah derslerin çok erken başladığı ve akşam da geç saatlerde de bittiği düşünüldüğünde okullarımızdaki ışıkların sadece aç-kapa lambalardan ibarette değil de seviyeleri ayarlanabilir ve renkleri değiştirilebilir ışık sistemleri ile değiştirilmesinde fayda var diyoruz…

olup olmadığı konusunda tam olarak bir bilgiye sahip değiliz. Ancak bu konuda araştırmalar yürüten araştırmacılara göre ışığın seviyesi ve renkleri bireylerin öğrenmelerine etki ediyor.

 

Genel içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir