Öğrencim Derse Odaklanamıyor, Ne Yapabilirim?

Biz Eğitimciler Neler Yapabiliriz?


Dersi Sıradanlaştırmaktan Çıkaralım

Her öğrencinin farklı öğrenme yollarından bilgiyi akılda tutma mekanizmaları vardır. Bunun bilincinde olan bir öğretmen şartları doğrultusunda projeksiyon- bilgisayar ve ses sistemlerini aynı şekilde kağıt/asetat gibi görsel malzemeleri ve tabiî ki olmazsa olmaz dediğimiz ders işleme tekniklerini drama-taklit, soru-cevap, beyin fırtınası, kodlama-oyun gibi teknikleri derse yeri geldikçe dahil etmelidir.

Ses Tonu Vurgulama

Öğrencilerin dikkat süreleri sınırlıdır. Bu durumda öğretmene ders esnasında büyük iş düşmektedir. Çoğunluğu yakalamak adına kullanabileceği en güçlü teknik sesi ve tonlamasıdır. Dikkati dağılan bir çocuk en ufak tonlama farkında gözlerini bir kere daha açarak dikkatini toplayacaktır.

Sınıf İçini Etkin Kullanım

Uzun süreli dikkat, yaş seviyelerine göre uzamakta ve kısalmakta. Nasıl biz hareketsiz uzun bir süre oturduğumuzda kendi sınırımız dahilinde sıkılabilirsek aynı şey öğrencilerimiz içinde söz konusudur. Stabil hareketsiz oturmak bir öğrenci için zor olabilir. Bu sebepten özellikle küçük sınıflarda 15’er dakika da bir ya da 20 dakikada bir minik ront, biraz fıkra ya da bir drama inanılmaz etkili olacaktır. Yine dersten bağımsız bir İngilizce şarkı draması ya da bir oyun çocukların dikkatini yenileyecek ve dinamiklik sağlayacaktır.

Sınıf İçi Düzen

Sınıf içinde bir karmaşa her daim olabilir. Hareketlilik de sınıf ortamının bir parçasıdır. Ancak dikkati toplama adına mümkün mertebe tahta ve çevresinde abartı karışık etkinliklerin asılması çocukların zaman zaman tahtaya bakarken hemen yanındaki etkinliklere gözünün kaymasına sebep olabilir. Bu dengeyi de sınıf ortamı açısından sağlamak yine biz öğretmenlere düşmektedir.

Sınıf İçi Değişik Oturma Düzenleri

Zaman zaman sınıf içi oturma düzenlerini ve yerlerini değiştirin. İnanılmaz bir güdülenme ve dikkat sebebi olacaktır.

Dikkat Geliştirme Oyunları

Birçok kitap veya internet ortamında örneklerini bulabileceğiniz dikkat geliştirme ve dikkati toplama egzersizleri adı altında birçok çalışmayı sınıfınıza taşıyabilirsiniz. Çocukların çok seveceğinden emin olun.

Motivasyon Kelimeleri Veya Minik Ödüller

Oldukça etkili yöntemlerden biri de öğretmenin motivasyon kelimeleridir. Sınıfı anında etkiler ve dikkati toparlar. Öğretmenin ara ara sıraların arasında dolaşarak çocuklarla dokunsal (sırtını sıvazlama, saçını okşama) gibi onama davranışları da yine çocuğu derse bağlar ve dikkatini yeniler. Ayrıca minik ödüllerle (belge-alkış-kalem) gibi dinamik bir sınıf ortamı da oluşturabilirsiniz.

Ani Sorulan Sorular/İsimle Hitap/Olumlu Dönüş Kullanımı

Hiç beklemediği bir anda öğrencinize soru sormanız ya da onunla ismini hitap ederek konuşmanız ve olumlu cümlelerle onu onore etmeniz inanılmaz etkili, dikkati toplayan bir hamle olabilir.

Rehberlik/Aile İş Birliği

Dikkatini toplamakta zorluk çeken öğrencilerimizde rehberlik ve aile işbirliği de olmazsa olmazlarımızdandır. Konuyu aileyle görüşmek ve ilerleyen boyutta ise bir uzman yardımı almak yine sizi ve sınıf ortamınızı öğrencinizi daha sağlıklı çözümlere ulaştırabilir.

http://blog.classloom.com/tr/ogrencim-derse-odaklanamiyor-ne-yapabilirim/

Genel içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir